تداوم حذف یارانه پردرآمدها در برنامه ششم


تداوم حذف یارانه پردرآمدها در برنامه ششم
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز گذشته خود در دو نوبت کاری به ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه پرداختند. نمایندگان در ابتدای این نشست، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را مکلف به اجرای نظام خدمات جامع و همگانی سلامت، با اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان و مبتنی بر مراقبت‌های اولیه سلامت شده است. این تکلیف با محوریت نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده، بکارگیری پزشکان عمومی و خانواده، بکارگیری گروه پرستاری انجام می‌گیرد و شامل مراقبت‌های پرستاری در سطح جامعه و منزل، سطح‌‎بندی خدمات پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان، واگذاری امور تصدی‌گری با رعایت ماده 13 قانون مدیریت خدمات کشوری و پرداخت مبتنی بر عملکرد مطابق با قوانین مربوطه و احتساب حقوق آنان است. قرار است تا پایان سال دوم برنامه، همه آحاد ایرانیان تحت پوشش نظام ارجاع قرار گیرند.مجلس شورای اسلامی همچنین در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور پس از اعمال تغییراتی با ماده 94 با 183 رای موافق، 10 رای مخالف و 1 رای ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.براساس این ماده، دولت موظف شد در طول اجرای قانون برنامه هرسال حداقل مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه موجود متناسب سطح محرومیت،20درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و از محل منابع هدفمندسازی یارانه ها و حذف خانواده های پردرآمد در ردیف بودجه خاص سنواتی از طریق سازمان های مذکور پرداخت نماید. علی لاریجانی رییس مجلس، پس از رای 83 درصدی نمایندگان  مجلس به این ماده، گفت: ما چرا پول یارانه‌ها را به افرادی می‌دهیم که نیاز ندارند و  به افراد نیازمند نمی‌دهیم در حالیکه باید به افرادی بدهیم که نیاز دارند.به گزارش خانه ملت، نمایندگان در ادامه نشست صبح خود و در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت را با هدف ارائه خدمات الکترونیکی سلامت مکلف کردند ظرف دو سال اول برنامه نسبت به استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان و سامانه‌های اطلاعاتی مراکز سلامت با هماهنگی پایگاه ملی آمار ایران، سازمان ثبت احوال با حفظ حریم خصوصی ومحرمانه بودن داده‌ها و با اولویت شروع برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع اقدام کند.

 محدودیت دستگاه‌ها در استخدام پزشکان
همچنین بهارستان نشینان مصوب کردند: کلیه پزشکان، دندانپزشکان و داروسازانی که در استخدام پیمانی و یا رسمی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون هستند، مجاز به فعالیت انتفاعی پزشکی در سایر مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستان‌های بخش خصوصی، عمومی غیردولتی با رعایت تبصره یک ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب سال 73 و یا فعالیت در بخش خصوصی مرتبط با حوزه ستادی مربوط به غیر از دستگاه اجرایی خود نیستند.
مسئولیت اجرای این بند به عهده وزرای وزارتخانه‌های مذکور است. موارد استثنا برای نقاط محروم مناطق محروم با ذکر نام فرد و علت به پیشنهاد دستگاه اجرایی مربوطه و تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود.
خانه ملتی‌ها در بررسی ماده 90 لایحه برنامه ششم هم موافقت کردند تا تعیین تکلیف انجام آزمایش‌های ژنتیکی قبل از ازدواج برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شود. بهارستان نشینان همچنین به منظور افزایش ضریب ایمنی و تاب‌آوری جامعه، پیشگیری و کاهش خطرهای ناشی از حوادث و سوانح و ارائه خدمات بشردوستانه، جمعیت هلال احمر را موظف کرد به حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی با استفاده از توان و ظرفیت های مردمی و افزایش مشارکت‌های اجتماعی کمک کند. توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات با هدف اقدامات پیشگیرانه و آمادگی برای پاسخگویی سریع و به موقع به حوادث و سوانح کشور از جمله وظایف محوله به جمعیت هلال احمر در برنامه ششم توسعه است.
نمایندگان در جلسه نوبت کاری عصر خود نیز مصوب کردند؛ کارکنان آموزش و پرورش که عضویت صندوق ذخیره فرهنگیان را پذیرفته‌اند یا خواهند پذیرفت، باید ماهیانه درصدی از حقوق و مزایای خود را تا
5 درصد به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان واریز کنند. دولت نیز موظف شد هر سال معادل سهم واریزی به صندوق ذخیره فرهنگیان را به طور کامل در ردیف اعتباری خاص در بودجه سالانه منظور و پرداخت کند. نمایندگان مجلس همچنین در لایحه برنامه ششم توسعه کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را موظف کردند سالانه یکصد هزار نفر به ترتیب 70 درصد کمیته امداد و 30 درصد سازمان بهزیستی را صاحب شغل کند.

 آتش نشانی از مشاغل سخت
دولت هم موظف شد که شغل آتش‌نشانی و پرتوکاری اشعه را جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب کند. خانه ملتی‌ها در ادامه نشست عصر خود، دولت را مکلف به همکاری با قوه قضاییه برای تسهیل صدور مجوز برای تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری کردند. حجت الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور نیز روز گذشته در نامه‌ای به رییس مجلس «منشور حقوق‌شهروندی» را برای اطلاع نمایندگان به پارلمان فرستاد. سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با تائید این خبر به تسنیم گفت: رییس‌جمهور باید منشور حقوق شهروندی را در قالب لایحه‌ای به مجلس ارائه کند. وی با بیان اینکه منشوری که در دست نمایندگان است باید تبدیل به قانون شود، ادامه داد: البته رییس‌جمهور اعلام کرده بخشی از این منشور را در لایحه‌ای به مجلس ارائه می‌کند. «« بازگشت

تاریخ درج: 1395/10/19